50 TL ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo
Customer Support Line   0850-490-1771
Country :
TRY
Language :
Login or Sign Up
Her Çocuk Dahidir! Sadece Doğru Oyuncağı Bulmanız Gerekir
02.11.2020
Her Çocuk Dahidir! Sadece Doğru Oyuncağı Bulmanız Gerekir

Çocukların öğrenme hızı müthiştir. Çocuklarınızın okulda ve bu dönemde özellikle evde verimli bir öğrenme serüveni yaşamasını sağlamalısınız Çocukların hepsi kendine göre bir plan ve program ile ilerler. Her çocuğun kendisi için işe yarayan belirli bir öğrenme kombinasyonu vardır. 


 

Bu yazımızda dört ana öğrenme stilinden bahsedeceğiz. Çocuğunuz neler yapmaktan hoşlanıyor? En keyif aldığı ve kolayca kavradığı aktiviteler hangileri? Onun öğrenme stilini keşfedebilmek için yapmanız gereken ilk şey onu en çok heyecanlandıran aktivitelerin neler olduğunu gözlemlemektir. Sizin için seçtiğimiz birkaç aktivite ile birlikte dört ana öğrenme stilini keşfedebilir ve bu öğrenme stilleri ile birlikte, evde öğrenme sürecinizi farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. 


 

İşte çocuğunuzun hayal gücünü, hayata katılımını, öz-güvenini arttırmaya ve nihayetinde gerçek bir öğrenme sevgisi geliştirmeye yardımcı olmanız için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler. 

Görsel Öğrenenler

 

Çevrelerinde var olan insanları, yerleri ya da nesneleri tanımada esrarengiz bir yeteneğe sahip gibi görünüyorsa, bir konuda ilk hatırladığı renkler ve görsel detaylarsa çocuğunuz Görsel öğrenen olabilir. Görsel çocuklar kelime dolu bir kitaptansa çizim/ fotoğraf dolu bir kitabı tercih eder. Çocuklarınız ileride sadece olan ile yetinmez ve kendi sanat eserlerini yaratmaya yönelirler. 

 

Görsel öğrenenler için harika bir aktivite, çizim fırsatlarını her konuya entegre etmektir. Örneğin hayvanlar ile ilgili bir konuda çocuğunuzu hayvanat bahçesine götürebilir ya da camdan gördüğünüz hayvanların özelliklerini dahi sayabilir ve kategorilere ayırarak onları çizime dönüştürebilirsiniz. Görsel çocuklar öğretici kartlardan, renkli notlardan ve detaylı diyagramlardan çok keyif alacaktır. Görsel çocuğunuzun ruhunu beslemek için ona ışıklı, renkli ve tasarımı ile göze hitap eden oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Oyuncak onu heyecanlandırmalı ve yaratıcı ruhunu beslemelidir. 

Kinestetik Öğrenenler


 

Eğer çocuğunuza sürekli biraz durup dinlenmesini söyleme gereği duyuyorsanız muhtemelen kinestetik öğrenen bir çocuğa sahipsiniz. Onlar her şeyi deneyimlemek ister. Siz ne kadar öğretmek isterseniz isteyin onlar pratikte yaşamadığı sürece anlamsız gelecektir. Bu çocuklar mükemmel bir beden koordinasyonuna sahip, ayrıca çoğunlukla sporda ve dramada başarılı olan çocuklar. En iyi öğrenme durumları fiziksel aktivite sırasında meydana gelir.

 

Bu öğrenme stilinde evde kıpır kıpır olan çocuğunuzla birlikte oyun hamuru ile oynamanızı veya uygun bir ortam kurup kendi mini heykellerinizi yapmanızı öneririz. Öğretim döngülerini daha eğlenceli ve aktif hale getirmeye yardımcı olmak için, onlara hızlı bir yürüyüş yapabilecekleri veya küçük bir araç ile etrafı keşfedip oyun oynayabilecekleri daha fazla zaman yaratın.  Bu çocuklar için dokundukları yüzey ve bir oyuncağı kendi başlarına tecrübe etmeleri çok değerlidir.

İşitsel Öğrenenler

 

İşitsel öğrenen çocuklar, oynarken veya ders çalışırken tatlı tatlı şarkı söyleyerek kendilerini ele verirler. Bu çocuklar, bir şarkıyı bir kez duyduğunda tekrar söylemenize dahi gerek olmayabilir. Onlar şarkıdaki kelimelerin çoğunu hatırlayabilir. Bu çocuklar, sözlü görevleri yerine getirmede çok iyidir. 

 

İşitsel öğrenenler, öğrendikleriyle birlikte tekerlemeler ve hikayeler uydurmayı çok severler ve bir konu veya sorun hakkında ne düşündüklerini size aktarma konusunda harikadırlar. Örneğin çocuğunuz eğer sayıların devamını bir türlü hatırlayamıyorsa ondan sayılar hakkında kendi şarkılarını uydurmalarını isteyin. İşitsel çocuk, kendi şarkılarını yazarken eğlenecek ve aynı zamanda yaratıcılığını geliştirecektir. Sayılar onun için bir dert olmaktan çıkacak, yüksek sesle tekrar etmek istedikleri bir şarkı halini alacaktır. Bu tür öğrenme stili olan çocukları, ses çıkaran, keyifli şarkılar dinleyebilecekleri, belki hayvan/nota isimlerini çalan eğitici oyuncaklar ile heyecanlandırabilirsiniz. 

Okuma / Yazma ile Öğrenenler

 

Çocuğunuz ona okuduğunuz veya kendi okuduğu hikayeyi yeniden anlatmayı seviyor mu?  Dikkatini dağıtmadan sessiz alanlarda oynamayı mı tercih ediyor? Oyuncakların etiketlerine, yazılarına mı bakıyor? Bir şeyleri kafasında listeliyor, size sürekli hikaye mi kurguluyor? Cevabınız evet ise büyük olasılıkla çocuğunuz okuma / yazma stili ile öğrenenlerden.

 

Yazılı materyali tüm öğretim zamanının temeli haline getirerek öğrenme stilini destekleyin. Çeşitli kitapları okumanızdan zevk alacak ve ona yazarak anlattığınız bilgileri saklayacaktır. Büyüdüğünde öğrendiği konularını kendi sözleriyle yeniden yazma fırsatı verin ona. İstediği şekilde öğrendiklerini not alsın. Örneğin onunla trafik kurallarını çalışırken ona bir kağıt verin ve bir hikaye ile öğrendiklerini not almasını isteyin. Bu şekilde çok keyifli bir öğrenme süreci yaşayacaktır.


 

Unutmayın, her çocuk dahidir! Sadece onun öğrenme stilini bulmanız ve desteklemeniz gerekir. Öğrenme stiline göre yetişen çocuklar, kendinden emin ve ömür boyu öğrenme  fikrini benimseyen bir nesil demektir. Bilinçli aileler ile doğru oyuncaklar çocukken başınıza gelebilecek en güzel şey!

 
This site has been prepared with Comwize ERP