50 TL ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo
Customer Support Line   0850-490-1771
Country :
TRY
Language :
Login or Sign Up
Bebeklerde Göz Sağlığı - Görme
02.04.2021
Bebeklerde Göz Sağlığı - Görme

 

Bebeklerin İlk Kez Gözlerini Açması

Bebek doğduğu andan itibaren görsel gelişimi başlar. Doğumda bebeğinizin gözlerinin görme kabiliyeti zayıftır. Ancak hızla gelişen görmesi, 3-5 yaşına geldiğinde bir yetişkin seviyesine ulaşacaktır. Bu hızlı büyüme nedeniyle bebeğin ilk ayları onun görsel gelişimi için çok önemlidir.

Göz Gelişimine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Bebeklerin gözleri daha uzak mesafelere odaklanabilir ancak beyin ve retina da dahil olmak üzere görme sisteminin diğer kısımları, bir noktadan sonraki uyaranları işlemek için yeterince olgunlaşmamıştır.  Bu yüzden bebeklerin net bir şekilde görüp algılayabildiği mesafe 20-25 cm arasıdır (kucağınıza aldığınızda yüzleriniz arasındaki mesafe kadar).

Bebeğinizi bol bol kucaklayın ve gözlerine gözlerinizi kilitleyin. Yeni doğmuş bir bebek yüzünüzü ve ifadelerinizi görmede sorun yaşamayacaktır, bu nedenle bu ilk haftalarınızı onunla daha fazla yakınlaşmak için kullanın!

İlk Hafta İle İlk Ay Arası

İlk Hafta;

Doğumdan hemen sonra bebeğiniz sadece siyah, beyaz ve gri tonlarında görür dünyayı. Aylar geçtikçe, bebeğiniz renkli görüşünü yavaş yavaş geliştirmeye başlayacaktır. Bu nedenle, bebekler kontrast renklere, kalın geometrik desenlerle bakmayı sever. Küçük bebeğiniz renkli görüşünü, yaklaşık 4 ay geliştirecektir.

İkinci Hafta;

2. haftada bebek kendisi ile ilgilenenlerin yüzlerini tanımaya başlayabilir. Siz gülümserken ve onunla oynarken birkaç saniye yüzünüze odaklanabilir. Görüş alanı içinde kalmayı unutmayın.(20-30 cm.) Bu, çocuğunuzla olan yakın ve kişisel zamanın karşılığını alabileceğiniz evredir.

3. Hafta;

Bu noktada bebeğiniz yüzünüzü tanıyabilir ama yine de sadece 20-30 cm önünü görebilir. Ancak dikkat süresi daha da uzamış olacaktır. Şimdiye kadar, küçüğünüz sadece birkaç saniye yüzünüze bakabilmişti. Bu haftadan itibaren ise bakışlarını yüzünüzde 10 saniyeye kadar tutabilir.

4. hafta;

Bu haftalarda bebeğiniz sağa-sola bakmaya başlayabilir. Fakat bunu yaparken gözlerini çevirirken kafasını da çevirme ihtiyacı duyacaktır. Çocuğunuz yaklaşık 2-4 aylık olana kadar bağımsız olarak sadece gözlerini hareket ettiremez.

2-5 Aylar Arası

Artık bebeğinizin dünyası çok daha net. Bu aylarda, artık bir yandan diğer yana hareket eden bir nesneyi de rahatlıkla takip edebilir. Bunu, onunla araba koltuğunda veya beslenme koltuğunda yüz yüze oturarak ve görüş alanında soldan-sağa doğru hareket ederek gözlemleyebilirsiniz. Hedef, egzersiz boyunca gözlerini yüzünüze odaklamaktır.

6-12 Aylar Arası

Sadece 6 ayda bebeğiniz 20 / 30'u veya başka bir deyişle neredeyse sizin kadar iyi görebilir. Dr. Goore, çok çeşitli renkleri ve kontrast seviyelerini ayırt edebilecek, çeşitli mesafelere odaklanabilecek ve nesneleri gözleriyle izleyebileceklerini söylüyor.

Hareket kabiliyeti kazanıp emeklemeye ve sonunda yürümeye başladığında gözleri derinlik algısı için hayati hale gelecek ve koordinasyonunu ve dengesini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca bu aylarda bebeğinizin göz renginin koyulaştığını da fark edebilirsiniz ve bu tamamen normaldir. Dr. Fazilat, bazı bebekler zamanla daha da koyulaşacak olan koyu renk gözlerle doğarken, birçok etnik kökene mensup bebeklerin mavi veya daha açık renkli gözlerle doğduğunu, çünkü iristeki koyu renkli pigmentlerin henüz tam olarak gelişmediğini söylüyor Dr. Ancak 6 ila 8 ayda kalıcı rengi çıkmaya başlamalıdır.

Bu gelişiminde yardım etmek için istifleme blokları ile oynatın veya bir topla ileri geri atarak oynayın. Bu bebeğinizin mesafe derinlik ve ton algılama yetkilerini daha rahat geliştirmesini sağlar.

NOT: (20/400, 20/20, vb.) : Bebek veya yetişkinin görme gücünün göremediği mesafeye oranı.

This site has been prepared with Comwize ERP